بوی فاضلاب

بوی فاضلاب معمولأ ناشی از گاز های تولید شده از تجزیه مواد آلی  فاضلاب میباشد.

در فرآیند های تصفیه فاضلاب به صورت بی هوازی و هوازی باکتری هایی فعالیت می کنند که مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می کنند و به عنوان تغذیه از این مواد آلی استفاده می کنند.

در تصفیه هوازی فاضلاب، باکتری های بی هوازی بدون فعالیت باقی می مانند و در واقع در خوابی عمیق فرو می روند و باکتری های هوازی فعالیت می کنند.

در تصفیه بی هوازی ( مانند سپتیک تانک ها )، باکتری های بی هوازی شروع به فعالیت می کنند.

این باکتری های بی هوازی و هوازی مواد آلی موجود در فاضلاب را تصفیه کرده و گاز و جرم تولید می کنند.

باکتری فاضلاب

بخش جرم (MAS) در واقع همان لجن حاصل از تصفیه می باشد که طی فرآیندهای خاصی مورد تصفیه قرار گرفته و دفن می شود.

بخش گاز حاصل از تصفیه، گاز فاضلاب نامیده میشود. گاز فاضلاب مخلوطی از گازهای معدنی است که شامل ترکیباتی مانند سولفات هیدروژن، آمونیاک، دی اکسید کربن، متان، نیتروژن و هیدروژن می باشد.

مضرات بوی فاضلاب

بارزترین بوی فاضلاب بوی گاز سولفید هیدروژن است که به وسیله ی احیاء سولفات به سولفید توسط میکروارگانیسم ها تولید می شود. گاز سولفید هیدروژن در غلظت های مشخص سمی می باشد.

گاز دیگری که باعث بوی بد فاضلاب می گردد گاز آمونیاک می باشد که گازی بی رنگ است و در بالای چاه فاضلاب جمع می شود. گاز آمونیاک نیز گازی بسیار سمی است.

بوی ناخوشایند قابل استشمام از فاضلاب ممکن است خطرات و عوارض های زیادی را به همراه داشته باشند.

بوی فاضلاب در خانه می تواند سبب عفونت باکتریایی شود که مستقیماٌ بر سینوس ها تاثیر می گذارد. همچنین این بوهای زننده میتواند باعث کم اشتهایی، مصرف کمتر آب، اختلال در تنفس، تهوع و استفراغ و آشفتگی ذهنی شود.

این گاز های سمی می توانند در غلظت های بالا به سیستم تنفسی آسیب وارد کنند و سبب مرگ و میر شوند. اما در غلظت های پایین تر، بوی بد این گازها که از طریق لوله های فاضلاب پراکنده می شوند و استشمام می شود.

این گازها میتواند منجر به هاگ های کپکی شود که باعث مشکلاتی همچون آسم، حساسیت ها، خارش ها و سوزش های پوستی خواهد شد.

فاضلاب همچنین دارای گاز هایی دیگر می باشد که برخلاف اینکه بدون بو هستند اما بسیار خطرناک می باشند.

بوی فاضلاب

گاز کربنیک یکی از گازها می باشد که بی رنگ و بی بو می باشد. این گاز قابل اشتعال است و سوختگی ایجاد می کند. گاز کربنیک گاز بسیار خطرناکی است و می تواند فرد را در کمترین زمان ممکن به مرگ برساند.

گاز متان یا گاز شهری، از دیگر گازهای فاضلاب است که گازی بی رنگ و بی بو می باشد. این گاز، گازی خطرناک است که میتواند سبب انفجار شود.

به علاوه این گاز میتواند سبب خفگی گردد. گاز متان به مقدار کمی در فاضلاب یافت میشود اما به سبب سمی بودن، بسیار خطرناک است.

آیا گاز فاضلاب برای مردمی که در تماس قرار می‌گیرند مضر است؟

هر چند گاز فاضلاب بسیار سمی است، برای مردمی که تحت غلظت‌های معمول این گاز در منازل با مشکل بو مواجه هستند، صدمه رسان نیست و مشکلات تنفسی ایجاد نمیکند.

هیچ گازی در فاضلاب رو‌ها به غلظتی تولید نمی‌شود که برای ساکنین خطرناک باشد. اما در غلظت های بالاتر سبب افسردگی و غلظت های زیاد سبب مسمومیت میشود.

بوی بد فاضلاب در خانه و راهکار آن

در محصولاتی مانند سپتیک تانک ها و چربی گیر ها گه تصفیه فاضلاب به صورت بی هوازی انجام می گیرد این محصولات باید کاملا عایق بندی شوند و هیچ راه خروجی نداشته باشند که فاضلاب در محیطی کاملا بسته تصفیه گردد.

برای جلوگیری از خطر گازهای تولید شده در تصفیه فاضلاب، لوله ای برای خروج گازها در طراحی محصولات قرار می گیرد.

گازهای تولیدشده، توسط این لوله، که لوله ی ونت نامیده می شود، از سپتیک یا چربی گیر خارج شده و به سمت لوله ی اگزاست هدایت می شود.بوی فاضلاب در خانه

در نهایت گازهای فاضلاب که عامل بوی فاضلاب می باشد از لوله ی اگزاست ساختمان ها وارد هوای آزاد می گردد.

چون لوله ی اگزاست در بالای ساختمان قرار میگیرد بوی این گازها به مشام ما نمی رسد.

بوی فاضلاب و راهکار شرکت فنی و مهندسی کمال صنعت

شرکت فنی و مهندسی کمال صنعت با ارئه راه حل های نوین با بهترین قیمت و کیفیت شما را در این امر یاری می کند.

جهت مشاوره با مهندسین و کارشناسان شرکت فنی و مهندسی کمال صنعت و دریافت خدمات مطابق با جدید ترین راه کار های رو با این شماره 021.88022859 تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست