انتراسیت

انتراسیت (Anthracite)، نوعی زغال خشک و  سخت، سیاه و براق که دارای حداقل مقدار آب و مواد فرار و بیشترین مقدار کربن (بین 75 الی 95 درصد) می باشد.

این زغال از قدیمی ترین ترکیبات شکل گرفته در زمین است و یک نوع زغال معدنی است که در تصفیه آب به کار گرفته می شود.

 زغال سنگ آنتراسیت تحت فشار و گرمای بالا در اعماق زمین و طی سالیان متمادی تشکیل می شود بنابراین سخت ترین و فشرده ترین نوع زغال سنگ به شمار می رود.

آنتراسیت بسیار سخت شروع به مشتعل شدن می کند و رنگ آتش آن آبی خالص و بدون دود است.انتراسیت

آنتراسیت در فیلترهای پیش تصفیه آب و پیش تصفیه فاضلاب جهت جداسازی مواد معلق به کار گرفته می شود.

این مواد معلق که معمولا بخاطر مراحل تصفیه شیمیایی پیشین و افزودن مواد شیمیایی، درشت گردیده است و به همین دلیل به خاطر سایز بزرگشان قابل جداسازی توسط سنگ های آنتراسیت می باشند.

منافذ بیرونی زغال سنگ آنتراسیت بسیار کوچک تر از سایز مولکولهایی هستند که باید از بین بروند، لذا جذب مولکولی آن ضعیف بوده و توانایی حذف بسیاری از مولکول های مزاحم در آب (مانند روغنی و مواد فرار) را ندارد.

فیلتر های آنتراسیت میتوانند ذرات معلق را هنگام عبور از آب از روی آن جذب کند و کدورت آب را برطرف کند و کمی هم آهن و منگنز را از بین ببرد.

فیلترهای آنتراسیت در فرآیند تصفیه برای خارج کردن ذراتی به کار میرود که پیشتر در محلول رسوب کرده اند و پس از این مرحله نیز معمولا برای بهتر شدن کیفیت آب از سایر روش های شیمیایی استفاده میشود.

زغال آنتراسیت از نظر ظاهری بسیار شبیه به کربن فعال میباشد اما کمی براق تر است.قیمت آنتراسیت

کربن فعال

کربن فعال یا اکتیو اما نوعی زغال گیاهی است که توسط اکسیژن عمل آورده و فرآوری شده است به شکلی که سوراخ های ریز بی شماری در میان اتم های آن بوجود امده است.

کربن اکتیو برای حذف  طعم و بو مزه و کلر با قیمانده در آب استفاده می شود کربن اکتیو بخاطر بافت فرآوری شده خود، توانایی جذب عمقی (Absorption) را داشته و می تواند بو، مواد عالی و روغنی را به خوبی حذف نماید.

با توجه به سایز منافذ زغال فعال، میتوان فیلترهای کربن را طوری تهیه کرد که به طور انتخابی ذراتی با سایز خاص را فیلتر کنند.

فیلتراسیون در زغال فعال با جذب ذرات به سطح دانه های کربن و به تله افتادن در منافذ آن صورت می گیرد.

از ویژگیهای فیلتر کربن فعال سطح جذب بالا، تخلخل وقابلیت جذب گازها و مواد شیمیایی می باشد.

و به  صورتهای پودری، گرانولی و میله ای (کبریتی ) در بازار موجود می باشد.

تفاوت کاربرد کربن اکتیو و زغال آنتراسیت  

زغال فعال و انترسیت از نظر ظاهری شبیه به هم می باشند فقط زغال آنترسیت براق تر است.

کاربرد زغال آنترسیت در تصفیه آب و تصفیه فاضلاب، عملاً حد واسط میان سیلیس و کربن اکتیو (زغال فعال) می باشد.

باید به این نکته توجه داشت که سیلیس یک ماده معدنی خالص و کربن فعال یک محصول گیاهی فرآوری شده می باشد و آنتراسیت زغال طبیعی است که به عنوان یک کانی از زمین و معادن موجود برداشت شده و پس از خرد شدن، آسیاب شدن و بعضاً شسته شده، بسته بندی و مصرف می گردد.

کاربرد اصلی سیلیس استفاده در فیلتر شنی میباشد که در واقع همان شنی است که در فیلتر شنی قرار گرفته می شود.

 کاربرد اصلی زغال اکتیو حذف کلر و طعم و بو  و کاربرد آنتراسیت حذف کدورت آب می باشد.

کربن اکتیو  به دلیل داشتن منافذ ریز بسیار توانایی جذب عمقی بسیار بالایی دارد در حالی که زغال آنترسیت برای جذب مولوکولی خیلی مناسب نیست و  معمولاً به همراه سیلیس و گارنت در فیلترهای دو یا چند بستره مورد استفاده قرار می گیرد.فروش و قیمت آنتراسیت

کربن فعال از لحاظ قیمت، قیمت بالاتری نسبت به آنتراسیت دارد به همین دلیل بسیاری از کلاهبرداران در زمینه تصفیه آب متاسفانه از آنتراسیت به جای کربن اکتیو استفاده می کنند و همین امر باعث میشود آب به خوبی تصفیه نشده و دچار مشکلاتی شود.

بنابراین استفاده از زغال اکتیو برای فیلتر کربن و سیلیس برای فیلتر شنی و زغال آنتراسیت برای فیلتر های دو یا چند بستره میباشد.

لطفا به این مطلب رای بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست