فیلتر شنی

فیلتر شنی برای حذف مواد معلق و همچنین ذرات شناور و قابل غرق شدن استفاده می شود.

فاضلاب به صورت عمودی از یک بستر خوب ماسه و یا شن عبور می کند. ذرات به روش جذب یا کپسول فیزیکی برداشته می شوند. اگر فشار بیش از حد روی فیلتر وجود داشته باشد ، باید آن را شستشو دهید.

انواع فیلتر شنی

می توان بین فیلترهای پیوسته و ناپیوسته تمایز قائل شد.

فیلتر شنی پیوسته

فیلتر شنی پیوسته (اغلب فیلترهای رو به بالا) ، در آن ماسه آلوده برداشته می شود ، شستشو می شود و مجدداً به طور مداوم مورد استفاده قرار می گیرد ، بدون این که فرایند فیلتراسیون قطع شود.

فیلتر شنی ناپیوسته

فیلتر شنی ناپیوسته (اغلب فیلترهای رو به پایین) متوقف می شوند و در جهت مخالف شستشو انجام می شود. حباب های هوا در بستر ماسه دمیده می شود تا به دور خود بچرخد. سپس آب تصفیه شده در جهت مخالف از بستر فیلتر عبور می کند. مواد آلوده رها شده و همراه با آب شستشو دور می شوند. سپس می توان فرآیند فیلتراسیون را از سر گرفت.

بازده فیلتر شنی

بازده یک فیلتر شنی با دو عملکرد فیلتر شنی ، یعنی فیلتراسیون سطحی و فیلتراسیون عمقی تعیین می شود.

فیلتراسیون سطحی

فیلتراسیون سطحی شامل جمع آوری ذرات بالای بستر فیلتر است. این ذرات به طور مشترک یک توده متخلخل کلان را تشکیل می دهند ، که قادر است ذرات جدید را به روش بسیار موثری جمع آوری کند.

فیلتراسیون عمقی

فیلتراسیون عمقی شامل ذرات کوچک تر است که جمع آوری آنها دشوارتر است و با جذب به ذرات ماسه متصل می شوند. در صورت شستشوی معکوس ، آلودگی ناشی از فیلتراسیون سطحی در مقایسه با خاک ناشی از فیلتراسیون عمیق ، راحت تر از بین می رود.


فیلتر شنی تحت فشار   

فیلتر شنی تحت فشار جهت تصفیه فیزیکی آب های سطحی، فیلتراسیون مصارف آب اشامیدنی و صنعتی، حذف رنگ ها، تصفیه آب استخر ها و آب برگشتی برج ها ی خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرند.

این دستگاه ها که در فرایند فیلتراسیون وظیفه ی حذف مواد معلق و شناور و سایر ناخالصی های معلق در آب را عهده دار است با کمک خلل و فرج موجود در بستر سیلیسی خود آن ها را محبوس می نماید.

طراحی سیستم به گونه ای است که تقریبا تمامی ذرات فیزیکی معلق در لایه های بستر به دام افتاده و آب استحصالی از این فرایند بدون کدورت خواهد بود.

فیلتر شنی

تجمع ذرات فیزیکی معلق در بستر صافی عامل افزایش افت فشار گشته و نیاز به شستشوی فیلتر به روش BACK WASH را ضروری می سازد که پس از شستشو، سیستم قابل استفاده مجدد خواهد بود.

همچنین می توان از شیوه انعقاد سازی مواد معلق جهت حذف ناخالصی ها کمک گرفت. لازم به ذکر است در صورت بالا بودن کدورت و مواد معلق آب در بسیاری از مصارف از جمله تهیه آب شرب با شرایط اقلیمی متفاوت به مصارف صنعتی مانند دیگ بخار و … در ابتدای فیلتر شنی و بعد از آن تجهیزات تکمیلی دیگری قابل نصب خواهد بود.

مشخصات فنی فیلتر شنی تحت فشار 

1- پوشش اپوکسی مخازن افقی و عمودی جهت حفاظت و افزایش عمر دستگاه

2- بستر سیلیس از لایه های مرغوب و دانه بندی شده با خلوص و سختی بالا جهت افزایش راندمان و طول عمر مفید بستر

3-بدنه این فیلتر ها به صورت استوانه ای شکل و از ورق فولادی با ضخامت های مناسب با قطرهای گوناگونی ساخته می شود و دارای دو عدسی در قسمت فوقانی و تحتانی می باشد .

4- مخازن تخت فشار ساخت این شرکت مجهز به شیر هواگیری , مانومتر به منظور نشان دادن فشار داخلی خواهد بود .

5- سیستم های آب پخش کن و آب جمع کن جهت یکنواختی آب و افزایش راندمان دستگاه.

قیمت فیلتر شنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست