تاریخچه تصفیه آب

قبل از آنکه بشر اقدامی برای تصفیه آب بنماید، با این حقیقت آشنا بود که آب چشمه چون ازبستر خاک عبور نموده به مراتب بهتر از آب رودخانه می باشد.

در نتیجه می توان حدس زد که یکی از اولین کارهای انجام شده جهت تصفیه آب، ساختن بستری از ماسه وعبور آب از آن بوده است.

تصور اولیه در مورد تصفیه شنی مبنی بر این بوده است که ماسه مانند یک صافی ساده ذرات معلق آب را در خود نگهداشته و به اصطلاح آب را صاف می کند، بعدها ثابت شد که علاوه بر ذرات معلق و درشت، باکتریها و ذارت بسیار ریزتر نیز در منافذ بین ذرات ماسه گرفته می شوند.تاریخچه تصفیه آب

تاریخچه تصفیه آب قبل از میلاد مسیح 

منابع تاریخی و تصاویر بدست آمده نشان می دهد که از دو هزار سال پیش از میلاد تصفیه آب برای آشامیدن مرسوم بوده است.

در متون سانسکریت (زبان باستانی هندیها) و یونان باستان که متعلق به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می باشد، روشهای تصفیه آب توضیح داده شده است.

مردم در آن زمان میدانستند که حرارت دادن به آب باعث خالص شدن آن می شود. همینطور از فیلترهای شنی و گرانولی برای تصفیه آب استفاده می کردند.

رومیان با ساختن حوضچه‌ های شنی در مسیر کانال هایی که آب شهر را تأمین می کردند ذرات معلق همراه آب را جدا می کردند.

در شهر ونیز که بر روی جزیره‌ ای بدون منبع آب شیرین قرار گرفته است آب حاصل از بارندگی از طریق حیاط ها و بام ها به آب انبار های شهر هدایت می شد و در مسیر حرکت خود از فیلترهای شنی نیز عبور می کرد.

اولین نوع از این آب انبارها، در حدود ۵ قرن پس از میلاد مسیح برای تهیه آب جهت مصارف خصوصی و عمومی ساخته شد.

جابر بن‌ حیان شیمیدان ایرانی از روش تقطیر که در اصل نمونه آزمایشگاهی یکی از روش های عمومی تصفیه آب می باشد، برای مصارف آزمایشگاهی خود استفاده می کرد.تصفیه آب

تاریخچه تصفیه آب در اروپا و آمریکا

با گذشت زمان استفاده از صافی در تکنولوژی تصفیه آب روز بروز اهمیت بیشتری یافت و درسال 1829 در انگلستان صافی شنی کند با بار هیدورلیکی 9/1 تا 7/3 متر مکعب در متر مربع در روز جهت صاف کردن آب خام سطحی به کار گرفته شد.

این صافی اختصاصاً برای جداسازی جامدات معلق از آب سطحی طراحی گردید و در آن زمان تنها وسیله ای بود که برای تصفیه آب به کار می رفت.

بعد از اپیدمی وبا در لندن که در سال 1851 اتفاق افتاد ارزش صافی در جدا کردن عوامل بیماری زا نیز مشخص گردید و یک حرکت بین المللی در گسترش استفاده از تکنیک صافی شنی کند انگلیسی صورت پذیرفت.

طی سالهای 1861 تا 1871 که تئوری جرم میکروبی توسط پاستور و دیگران بیان گردید، وظیفه صافی نیز از جدا کردن جامدات معلق تا جدا کردن باکتریهای پاتوژن گسترش پیدا نمود.تاریخچه تصفیه فاضلاب

در سال 1891 اپیدمی وبای آلمان اثر قطعی صافی در حذف باکتریها را کاملاٌ مشخص نمود.

استفاده از دستگاه صافی شنی در اروپا خیلی زودتر از آمریکا متداول شد و علت آن تراکم جمعیت و آلودگی زیادتر آبهای سطحی و زیر زمینی و شاید هم درک بهتر از بهداشت و پیش قدم بودن دراین امر بوده است.

اپیدمی های همراه با مرگ و میر زیاد ناشی از بیماری های منتقله بوسیله آب باعث گردید که در قاره آمریکا نیز تصفیه شنی آب مورد توجه قرار گیرد.

اما به علت هزینه بالای این صافی وسطح وسیعی که نیاز داشت کاربرد فیلترهای نوع انگلیسی در آمریکا چندان موفقیت آمیز نبود و همین مسئله منجر به طراحی فیلترهای شنی تند در سال 1891 گردید که دارای بار هیدرولیکی 117 مترمکعب در متر مربع در روز بود.

در نیمه اول قرن حاضر تقریباً تمامی صافی های آب شرب بر پایه معیارهای صافی شنی تند طراحی می شدند.

در این نوع صافی بدلیل افزایش بار وارده به صافی و اقتصادی عمل کردن آن پیش تصفیه شیمیایی نیز به مراحل تصفیه اضافه گردید.

در طی سالهای 1911 تا 1915 میلادی تکنولوژی گندزدایی آب ابتدا با هیپوکلریت و سپس بامحلول کلر توسعه پیدا کرد، با قبول این اصل که گندزدایی آب فرآیند اصلی حفاظت آب شرب در مقابل میکروارگانیسم های بیماری زا است.

کار صافی در گرفتن میکروارگانیسم ها مکمل عمل گندزدائی بوده و حذف جامدات معلق بعنوان کار اصلی صافی تعیین گردید که تاکنون نیز این وظیفه صافی پا برجا می باشد.

با رشد سریع جمعیت بعد از سالهای 1941 و 1951 و نیاز به آب آشامیدنی بیشتر، سرعت فیلتراسیون از رقم قبلی به 144 تا 231 متر مکعب در متر مربع در روز افزایش یافت.

با بالا رفتن بار هیدرولیکی صافی زمان کارکرد صافی ها بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافت و لازم شد که صافی زود به زود شسته شود.

جهت حل این مشکل جدید، تحقیقات وسیعی صورت پذیرفت و نتیجه آن استفاده از فرآیند انعقاد، لخته سازی و ته نشینی آب قبل از ورود به صافی بود که در نتیجه به کارگیری این پیش تصفیه، اپراتورهای تصفیه خانه ها در سال 1961، بهبود استاندارهای آب آشامیدنی در تصفیه خانه ها را گزارش نموده اند.

در قرن بیستم شیرین سازی آب با ظرفیت بالا گسترش پیدا کرد و با ساخت غشاهای نیمه‌ تراوا و پیدایش اسمز معکوس در آمریکا، ظرف چند سال این صنعت فراگیر شد.

به طوریکه در حال حاضر کشورهای حوزه خلیج فارس بیش از ۳۰ درصد ظرفیت تولید آب شیرین جهان را دارا می باشند.

در آغاز قرن بیست و یکم، بشر علاوه بر کاهش عوامل آلوده کننده میکروبی، حذف تأثیرات عوامل شیمیایی مؤثر بر سلامتی انسان را مورد توجه قرار داد.

دیگر ملاحظات صورت گرفته توسعه ارزیابی خطراتی است که می تواند در تعیین اثرات مقادیر جزئی ترکیبات کلاسیک مؤثر باشد.قیمت تصفیه آب

تاریخچه تصفیه آب در ایران

اطلاعات دقیقی از تصفیه آب در ایران در دسترس نیست. به علت شرایط جغرافیایی و در دسترس بودن آب شیرین در ایران، استفاده گسترده ای از روش های تصفیه آب نمی شده است.

تنها در کاوشهای سالهای اخیر، بقایای سیستم فاضلاب متمرکز شهری در زمان هخامنشیان پیدا شده که چه بسا در بعضی نقاط از روش های قدیم تصفیه آب استفاده می کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست