چربی گیر ( Grease trap) 

چربی گیرها یا جدا کننده های آب از روغن و مشتقات نفتی، تجهیزاتی می باشند که به منظور جداسازی انواع روغن، مشتقات نفتی، گریس و چربی از آب یا پساب مورد استفاده قرار می گیرند.

بسته به نوع آلاینده ها نفتی، اختلاف دانسیته الاینده با پساپ، تغییرات PH و سایر موارد، راندمان حذف روغن  توسط چربی گیر ها تغییر می کند .

با توجه به آنکه فاضلاب تولید شده در آشپزخانه های بزرگ و برخی از کارگاه ها حاوی مقادیر زیادی روغن و چربی و دانه های آلی و معدنی است و دفع آنها به آب های زیرزمینی و آب های سطحی عوارض سوء بر محیط زیست دارد، ضروری است تا در خصوص حذف این مواد از فاضلاب اقدام نمود.

در صورت دفع مستقیم ذرات روغن و چربی و مواد درشت دانه به چاه های جذبی، چشمه های چاه مسدود گشته و موجب گرفتگی چاه وپر شدن زودرس آن می گردد.

هزینه های تخلیه چاه، حفرچاه مجدد و آلودگی آب های زیرزمینی از عوارض دفع و چربی و ذرات دانه ای به چاه ها می باشد.

چربی گیر

چربی گیر استاتیکی

با برآورد میزان تقریبی جریان فاضلاب آشپزخانه و در نظر گرفتن زمان توقف کافی در حوضچه جهت به دام انداختن موارد مزکور، نوع حوضچه انتخاب می گردد. بهره برداری و نگه داری این سیستم بسیار ساده و کم هزینه می باشد و با تخلیه به موقع کارائی سیستم افزایش خواهد یافت.

وجود دیواره های راه بند و زانوئی مناسب در ورودی و خروجی از حوضچه ها، از برقراری جریان اتصال کوتاه و فرار مواد شناور در سطح جلوگیری می کند.

روغن و چربی به علت وزن حجمی در سطح پایین در سطح مایع شناور می شوند و لایه ای مواد درشت دانه با توجه به نیروی وزن به صورت ثقلی سریعا به کف حوضچه می رسند و ته نشین می گردند و به محیط دفع نمی شوند.

استفاده از دو یا سه حوضچه به صورت سری راندمان حذف عناصر آلاینده فوق را افزایش داده و کیفیت بهتری ارائه می نماید.

قیمت چربی گیر استاکیکی

نقش چربی گیر ها در تصفیه آب و تصفیه فاضلاب

با توجه به اینکه  چربی و روغن و مشتقات نفتی از آلاینده های مضری می باشند که فرآیند بیولوژیکی لجن فعال را مختل می کنند، بنابر این در تصفیه خانه های صنعتی که چربی و روغن در پساب وجود دارد در ابتدای تصفیه خانه یک واحد چربی گیر تعبیه می گردد.

نکته مهمی که باید توجه داشت این است که چربی و روغن در واحدهای هوادهی باعث چسبیدن به روی توده های لجن فعال شده و عمل اکسیژن رسانی به میکروارگانیسم ها را کاهش می دهد. در نتیجه بازدهی تصفیه پساب کاهش پیدا می کند.

معرفی روش های تصفیه فیزیکی فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی

فاضلاب تولید شده در آشپزخانه و رستوران ها، حاوی مقادیر زیادی روغن و چربی است که دفع مستقیم آنها به چاه جاذب و یا آب های سطحی و زیرزمینی علاوه بر عوارض سوء بر محیط زیست، موجب مسدود شدن چشمه های چاه و در نتیجه گرفتگی و پر شدن زود هنگام آن خواهد شد.

چنانچه این فاضلاب چرب مستقیماً به سیستم های تصفیه فاضلاب و یا ایستگاه پمپاژ وارد شود موجب مختل شدن فرآیند تصفیه و علاوه بر این، فاضلاب تولیدی در رستوران ها حاوی مقادیر زیاد مواد غذایی خام، پس ماند غذایی و … می باشد که در صورت عدم استفاده از آشغالگیر، عالوه بر کاهش حجم واحدهایی از قبیل ایستگاه پمپاژ و یا چربی گیر، موجب انتشار بوی نامطلوب ناشی از فساد مواد غذایی در محیط خواهدشد. لذا ضروری است تا درخصوص حذف این مواد از فاضلاب تولیدی اقدام نمود .

امروزه با توسعه زندگی ماشینی و شهرنشینی، شاهد افزایش روز افزون رستورانها و آشپزخانه های صنعتی هستیم .

مهمترین چالش مهندسی در ساخت و بهره برداری رستورانها و آشپزخانه های صنعتی، مربوط به تاسیسات مکانیکی آن علی الخصوص، فاضلاب و نحوه جمع آوری و دفع آن می باشد که به جرات میتوان گفت اگر سیستم جمع آوری و دفع فاضلاب رستورانها به صورت اصولی و مهندسی طراحی و اجرا نشود، به بزرگترین چالش و معضل آن رستوران تبدیل میگردد و حتی میتواند به تعطیلی رستوران جهت اصالح آن منجر شود بر اساس تجارب کسب شده طی 14 سال گذشته، آیتم های اصلی و تاثیر گذار در این خصوص به سه دسته اصلی تقسیم بندی میگردد که این سه آیتم به ترتیب اجرا از داخل رستوران تا بیرون به شرح ذیل می باشد

  1. چربی گیرهای زیر سینکی
  2.  آشغال گیرهای استیل که در گاترهای های جمع آوری فاضلاب در کف آشپزخانه اجرا می گردد
  3. چربی گیر مرکزی در انتهای خط فاضلاب
  4.  ایستگاه پمپاژ فاضلاب

مهمترین گزینه در خصوص گرفتگی خطوط لوله فاضلاب رستوران ها مربوط به رسوب روغن و چربی ها در طول خط فاضلاب می باشد و نکته مهمتر اینکه گرفتگی لوله فاضلاب ناشی از روغن و چربی، با فنر زدن باز نمی شود زیرا مانند این است که فنر درون لوله پر از گریس حرکت می کند و در اکثر موارد به اجبار می بایست لوله گرفته شده بر اثر چربی و روغن، تعویض گردد که در ساختمان های در حال بهره برداری بسیار سخت و هزینه بر است.

عکس زیرمربوط به پروژه ای است که لوله های فاضلاب آشپزخانه به علت ورود چربی به آن گرفته شده بود و با فنر و روش های مختلف لوله ها باز نشد و در نهایت با تخریب و صرف هزینه زیاد، کل خط تعویض گردید

چربی گیر زیر سینکی

با توجه به مشکلاتی که ورود چربی و روغن به درون لوله های فاضلاب به همراه دارد لذا بهترین گزینه ، جلوگیری از ورود روغن و چربی به داخل لوله ها از همان ابتدای خط میباشد به این منظور لازم است که برای تمامی سینک های ظرفشویی و ماشین ظرفشویی و هرجایی در آشپز خانه که فاضلاب چرب تولید می شود در همان محل تولید، در آشپزخانه یک چربی گیر کوچک نصب نمود.

به این سیستم ها، اصطلاحا چربی گیر زیر سینکی گفته می شود که معمولا جنس آن از فایبر گلاس یا پلی اتیلن بوده و حجم آن بین 1۰۰ الی 3۰۰ لیتر متغیر می باشد.

البته در صورت وجود فضا بهتر است تا حد ممکن، حجم چربی گیر را بیشتر در نظر گرفت زیرا در این صورت دوره تخلیه چربی و آشغال، افزایش میابد تخلیه چربی و آشغال، به صورت دستی صورت می پذیرد و حتما لازم است که برای اینکار تجهیزاتی نظیر ملاقه بزرگ و مخزن درب بسته استیل چرخدار جهت جمع آوری و ذخیره و انتقال روغن سوخته و آشغال، ساخته شود در غیر این صورت کارگر رستوران نمی تواند به صورت اصولی و کامل این سیستم را تخلیه و اورهال نموده و ضرر آن از منفعتش بیشتر خواهد بود.

قیمت چربی گیرویژگی های دستگاه های چربی گیر شرکت کمال صنعت 

۱- سادگی نصب وراه اندازی

۲- جمع آوری و تخلیه ذرات جامد قابل ته نشینی در پساب از کف مخزن

۳- قابلیت حذف ذرات روغن آزاد

۴- پایین بودن مصرف انرژی

۵- هزینه های پایین تعمیر و نگهداری

۶- شوک پذیری بالا در پذیرش پساب با جریانهای مختلف

۷- جمع آوری اتوماتیک چربی و روغن از سطح و مواد ته نشین شده از کف

خرید چربی گیر

انواع چربی گیر

1)API
2)CPI
3) DAF
4) دفنی (استاتیکی )

چربی گیر ها از نظر جنس ساخت

۱-   فلزی

۲- بتنی

۳- پلی اتیلن

۴- فایبر گلاس

موارد استفاده از چربی گیرهای تولید شرکت کمال صنعت 

۱- پالایشگاه های نفت و گاز(Oil and Gas Refinery)

۲- پایانه ها و بنادر نفتی(Oil ports)

۳- آشپز خانه و رستورانها(Kitchen and Restaurants)

۴- تعمیر گاه ها (Service and Maintenances)

۵- کارواشها (CarWash)

۶- صنایع غذایی (Food Processing)

۷- صنایع تولید مواد شیمیایی و شوینده (Chemical and Detergent Manufactories)

۸- صنایع اتومبیل سازی(Automotive Factories)

جدول مشخصات چربی گیر استاتیکی پیش ساخته بتنی شرکت کمال صنعت 

جدول مشخصات چربی گیر استاتیکی پیش ساخته

ممنون

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست