تصفیه فاضلاب خاکستری

تصفیه فاضلاب خاکستری به منظور بازگردانی آن در سیکل مصرف از جمله اقداماتی است که در یک دهه گذشته در دنیا برای حفظ و حراست از منابع آبی به صورت بسیار جدی صورت گرفته  و راه حل های مختلفی برای آن تجویز کرده اند.

فاضلاب خاکستری مجموعه ای از فاضلاب های ظرفشویی،دستشویی و حمام می باشد و می تواند با ایجاد ساز و کاری جدید، برای آبیاری فضاهای سبز مجتمع ها مورد استفاده قرار گیرد.
استفاده مجدد از  فاضلاب خاکستری باعث کاهش مصرف آب های سطحی و زیر زمینی می شود. این آب تقریبا 50 تا 80 درصد فاضلاب شهری را تشکیل می دهد.
بر طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO) آب خاکستری (Gray Water) به پساب منازل مسکونی گفته می شود که با فاضلاب یا همان Black Water در تماس نباشد آب خاکستری نام خوبی است برای برخی از آب مصرف شده در خانه ها، آبی که به واسطه فعالیت های خانگی کدر شده و در ضمن از منظر بهداشتی چیزی بین آب تمیز و فاضلاب است.

تصفیه آب خاکستری

به علت آلودگی کمتر فاضلابخاکستری بخصوص از نظر میزان مواد معلق و میزان کلیفرم های آن نسبت به فاضلاب سیاه می توان نسبت به جمع آوری و تصفیه فاضلاب خاکستری در سطح خانگی با پکیج هایی اقدام نمود و از پساب ان به عنوان یک منبع جهت مصارف خانگی که در تماس مستقیم با انسان نیست همانند آبیاری فضای سبز, فلاش تانک و … مجددا بهره گرفت.

تصفیه فاضلاب خاکستری شامل فرآیند حذف فیزیکی و بیولوژیکی خواهد بود.

بر اساس استاندارد BS 8525-1:2010  تصفیه فاضلاب خاکستری به 6 روش صورت می گیرد .لازم به ذکر است که این روش ها بر اساس نیاز به صورت تکی و یا به صورت ترکیبی انتخاب می شود.

 1. ته نشینی ساده
 2. غربالگری و حذف المان های درشت فاضلاب مانند استفاده از مش
 3. فیلتراسیون و حذف فیزیکی مانند فیلتر شنی یا ممبران
 4. تصفیه بیولوژیکی مانند هوادهی
 5. تصفیه شیمیایی و ضدعفونی کردن مانند کلر زنی
 6. استفاده از UV  و ضدعفونی کردن

بر اساس استاندارد NSF/ANSI 350  مشخصات فاضلاب ورودی به دستگاه تصفیه فاضلاب خاکستری به صورت زیر می باشد:جدول مشخصات فاضلاب ورودی به دستگاه تصفیه فاضلاب خاکستری

1-ته نشینی ساده

در این روش فاضلاب خاکستری وارد یک محفظه با ظرفیت مشخص می شود . بعد از گذشت مدت زمان مشخص و وارد شدن در مرحله آرامش ، مواد سنگین ته نشین شده و پساب سبک از سمت دیگر مخزن خارج می شود.
این روش صرفا به منظور حذف مواد سنگین فاضلاب معرفی می شود.

2-غربالگری

در این حالت فاضلاب از صافی های مختلف عبور می کند. به این صورت که مش های ابتدایی با سوراخ های درشت تر ، مخصوص حذف آشغال های درشت تر و صافی های ریز تر مخصوص حذف مواد جامد کوچکتر می باشند.
آخرین مرحله می تواند با سوراخ های بسیار ریز بوده و مانند موگیر عمل نماید . این روش مانند روش قبل در کیفیت فاضلاب تغییری ایجاد نکرده و صرفا فرآیند تصفیه را تسهیل می کنند .

3-فیلتراسیون و حذف فیزیکی

این روش به منظور حذف فیزیکی آلودگی های موجود در فاضلاب بوده و شامل مواد با ذرات بسیار ریز می باشد. در این روش با توجه به نوع انتخاب سیستم ، کیفیت فاضلاب به سمت پساب با کیفیت بالاتر خواهد رفت.

4-فیلتر شنی

فرآیند حذف فیزیکی تا 0.1mm از طریق فیلتراسیون شنی صورت می گیرد. همچنین اختلاط و ایجاد حباب و نفوذ اکسیژن، مقداری از بار BOD5 و COD را تا حدود 30 درصد کاهش می دهد.

این فیلتر به علت وجود مواد معلق در فاضلاب خاکستری پس از چند بار مسدود شده و راندمان حذف مواد معلق در آن کاهش می یابد، که باید  Backwash  شود .

لازم به ذکر است که معمولا عملیات Backwash  به صورت نیمه اتوماتیک و یا دستی بوده که احتیاج به نفر بهره بردار دارد.

فیلتر شنی

 

5-فیلتر ممبران

نحوه کار این ممبران ها براساس تکنولوژی Hollow Fiber می باشد.

 به این صورت که این الیاف با سوراخ های میکرونی و به صورت رشته های چند صد تایی داخل محفظه نگهدارنده یا همان کارتریج قرار دارند.

آب از یک سر وارد این الیاف شده و با فشار از جداره های آن خارج می شود. همین امر باعث شده که آلودگی و مواد جامد معلق به کوچکی 0.2 µm  از فاضلاب جدا شود. دقت حذف مواد در این حالت بسیار بیشتر از فیلتر شنی بوده ( 500 برابر ) و به این ترتیب کلیه باکتری ها، انگل ها، تخم انگل ها، کرم های فاضلابی و بسیاری از ویروس ها را از فاضلاب حذف نموده و آبی عاری از آلودگی به دست می آید.

فیلتر ممبران

6-تصفیه بیولوژیکی

 • روش رشد چسبنده

قرار دادن MEDIA  در تانک جمع آوری فاضلاب یکی از روش های تصفیه فاضلاب می باشد.

در این حالت میکرو ارگانیسم ها بر روی سطح مدیاها تشکیل BIOFILM  داده و سطح تماس بیشتری با فاضلاب ایجاد می شود. از این رو میکروارگانیسم ها قدرت تصفیه بیشتری پیدا کرده و کیفت پساب خروجی بالاتر خواهد شد.

با توجه به اینکه حجم میکروارگانیسم ها در فاضلاب خاکستری کمتر از فاضلاب سیاه می باشد، همچنین میکروارگانیسم ها بر روی اجسام جامد چسبیده و رشد می کنند، فراهم آوردن بستری مناسب به منظور رشد آنها و تصفیه فاضلاب امری واجب به نظر می رسد.تصفیه بیولوژیکی

 • روش هوادهی

برای تصفیه فاضلاب و فعالیت میکروارگانیسم های هوازی احتیاج به دو فاکتور اساسی است. اولا مواد آلی به منظور تغذیه میکروارگانیسم ها و ثانیا اکسیژن .

به همین منظور در این روش از طریق مولد تولید هوای فشرده مانند کمپرسور، هوا وارد تانک تصفیه شده و میکروارگانیسم های هوازی شروع به فعالیت می کنند.

همچنین برای تغذیه، از مواد آلی موجود در فاضلاب استفاده کرده و فاضلاب را تصفیه می کنند.
این امر موجب سنگین شدن میکروارگانیسم ها شده و به مرور ته نشین می شوند.

میکروارگانیسم های فعال شده بسیار با ارزش هستند، چراکه فرآیند تصفیه توسط آنها صورت می گیرد.روش هوادهی

7-ضدعفونی کردن با روش کلر زنی

این روش رایج ترین راه به منظور ضدعفونی کردن فاضلاب و از بین بردن ارگانیسم ها از طریق اکسیداسیون می باشد.

فواید

 • ارزان است (درصورتیکه احتیاج به کلرزدایی نداشته باشد)
 • در آب باقی می ماند و اثراتش تا مدتی قابل حصول است.
 • ماده موثر به منظور اکسیداسیون است.
 • میزان تزریق کلر قابل کنترل است.
 • مقدار مشخصی از بوی فاضلاب را کاهش می دهد.

مضرات

 1. کلر باقی مانده از فرآیند تصفیه فاضلاب در طبیعت و آب باقی مانده خاصیت سمی بودن خود را حفظ می نماید.
 2. کلر به هر شکلی بسیار خورنده و سمی است. به همین دلیل استفاده، انتقال و ذخیره سازی آن نیازمند مراقبت شدید است. به این صورت که کلر در محیط های مرطوب و خیس موجب خوردگی و پوسیدگی اکثر فلزات میشود.
 3. کلرزنی یکسری از انواع مختلف مواد ارگانیک را اکسیده می کند و طی این فرآیند بعضا” ترکیبات خطرناکی را به جا میگذارد.
 4. میزان مجموع مواد جامد محلول آب را افزایش می دهد.
 5. برخی مواد موجود در فاضلاب باعث ناپایداری کلر وارده در فاضلاب می شوند. بنابراین می بایست کلر زیادتری را وارد فاضلاب کرد که طبعات ناخوشایند دیگری خواهد داشت.
 6. بعضی از گونه های انگلی در برابر کلرزنی مقاومت از خود نشان داده و اکسیده نمی شوند مانند کیست ها، تخم انگل Giardia lamblia و Cryptosporidium
 7. اثرات مخرب طولانی مدت کلر در طبیعت هنوز هم به صورت ناشناخته می باشد.
 8. استفاده از سیستم کلرزن احتیاج به بازرسی، تعمیرات و نگهداری خواهد داشت.
 9. با توجه به خاصیت خورندگی بالای کلر و مشتقات آن، استفاده از آن در مواردی که منجر به خوردگی دستگاه، سیستم و یا لوله ها شود، توصیه نخواهد شد.
 10. تنفس کلر در مقادیر بسیار کم باعث سرفه های شدید و در مقادیر بالا منجر به مرگ خواهد شد.
 11. کلر در مقادیر کم نیز سمی است و برای ماهی ها و آبزیان مضر است.روش کلرزنی

8-ضدعفونی کردن با UV

اشعه فرابنفش شکلی از نور است که برای انسان قابل رویت نیست. این اشعه بین طیف  X-Ray و نورهای مرئی قرار دارد.
برخلاف ضدعفونی کننده های شیمیایی، واکنش اشعه UV بسیار سریع، موثر بوده به صورت کاملا فیزیکی باعث غیرفعال شدن میکروارگانیسم ها می شود.

وقتی که باکتری ها، ویروس ها و انگل های تک سلولی در معرض اشعه UV قرار می گیرند، قدرت آلوده کنندگی و تکثیر خود را از دست می دهند.
این اشعه تاثیر خوبی بر روی عوامل بیماری زا شامل بیماری های وبا، فلج اطفال، تیفوئید، هپاتیت و دیگر بیماری های انگلی و ویروسی را دارد. همچنین اشعه UV تاثیری در جهت خنثی کردن اثرات آفت کش ها، حلال های صنعتی و مواد دارویی را نیز دارد.

میکروارگانیسم ها تحت تاثیر تابش اشعه UV قرار گرفته و نوکلئیک اسیدها را دچار آسیب می کند. انرژی بسیار زیاد به همراه طول موج کوتاه توسط RNA و DNA جذب می شود. جذب این انرژی باعث تغییر در ساختار میکروارگانیسم ها و ایجاد پیوند های جدیدی می شود.

این تغییرات در ساختار DNA ویروس ها و باکتری ها ، باعث جلوگیری از تولید مثل و قابلیت عفونت زایی آنها می شود.

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که اشعه UV بر روی طیف وسیعی از عوامل بیماری زا تاثیر مخرب دارد. همین مساله نقطه ی قوتی است در مقابل روش کلرزنی.

به طور مثال انگل هایی مانند Giardia و  Cryptosporidium و … را که با کلرزنی حذف نمی شوند ، از طریق تابش UV قادر به از بین بردن آنها خواهیم بود. رهاسازی این عوامل بدون نابودی در بستر رودخانه ها و تامین آب شرب از این مجاری، باعث آلودگی آب و بیماری افراد خواهد شد.

در بحث مزیت های این روش به موارد زیر میتوان اشاره نمود:

 • یک فرآیند عاری از هرگونه فعالیت شیمیایی در سیال است.
 • برخلاف عوامل شیمیایی فضاگیر نیست.
 • خاصیت سمی و خورندگی ندارد.
 • باعث ایجاد المان های ناپایدار و سرطان زا در آب نمیشود.
 • تاثیر گذاری وسیعی روی المان های بیماری زا بالاخص باکتری های مقاوم به کلر را دارد.
 • UV قابلیت از بین بردن محتویات شیمیایی و سمی را داراست.
 • هزینه تعمیرات و نگهداری کمی دارد.
 • احتیاج به نیروی بهره بردار در مدت استفاده از آن نیست.

دستگاه تصفیه فاضلاب خاکستری

پکیج های AQUALOOP

این پکیج بر مبنای عملکرد ممبران ها طراحی و تولید می گردد که بر اساس کیفیت فاضلاب ورودی از نظر  BOD 5 و حجم پساب خروجی، ورودی و خروجی هر ممبران تغییر پذیر است.

تعداد هر ممبران بصورت مدولار از 1 الی 6 قابل افزایش است که این باعث افزایش ظرفیت خروجی از    600  Lit به حداکثر 3600 Lit در هر شاسی می گردد.

شرح ادوات :

1.AQUALOOP Prefilter 100

لوله ورودی فاضلاب به این قطعه متصل می گردد. در داخل این قطعه آشغالگیری کوچکی تعبیه شده که مانع از ورود مو یا آشغال به داخل مخزن تصفیه می گردد.
در صورتی که مخزن گنجایش کافی جهت دریافت فاضلاب را نداشته باشد، فاضلاب اضافی از انتهای AL-F 100  به صورت ثقلی خارج و به چاه جاذب یا سایر منابع پذیرنده منتهی می شود.

2.AQUALOOP membrain station

AL-MS نگهدارنده قطعات سیستم در مخزن تصفیه می باشد. بگونه ای که علاوه بر تمامی ممبران ها , پمپ های انتقال پسآب و شستسو ممبران، مخزن ذخیره آب جهت BACKWASH نیز روی این شاسی سوار می شود.

همچنین شلنگ هوای تولیدی توسط کمپرسور نیز به این شاسی متصل می گردد. شاسی این پکیج قادر است تا 6 ممبران را روی خود جای دهد.

3.Membrane

ممبران ها حاوی الیافی هستند که بطور فشرده به منظور محافظت در برابر ضربات مکانیکی و یا آسیب های احتمالی در یک کارتریج پلاستیکی قرار گرفته است.
سطح این الیاف در حدود 6m2  است. این الیاف قادرند 99/999% از ویروس ها و حتی ذرات با انداره 0.02 میکرومتر را از فاضلاب ورودی حذف کنند. هیچ گونه عملیات ضدعفونی توسط ممبرانن صورت نمیگیرد بلکه جداسازی فیزیکی مواد زائد موجود در پسآب حادث میشود.

4.Air compressors

کمپرسور تعبیه شده هوای مورد نیاز جهت هوادهی مخزن را فراهم می نماید. مصرف بسیار پایین انرژی (130w)، وزن کم، بی صدا بودن از جمله نکات مورد توجه این سیستم میباشد.

5.Media

از این مدیاها که قطعات پلاستیکی کوچکی هستند، جهت فرآیند رشد چسبنده استفاده می شود.

در این فرآیند از یک محیط واسط جامد که همان مدیا باشد استفاده می گردد، به صورتی که میکروارگانیسم ها بر روی این محیط چسبیده و رشد می کنند و با عبور جریان حاوی مواد آلاینده از این بستر جذب و تجزیه می شوند یعنی با عبور فاضلاب از کنار محیط های واسط یا همان مدیا ها مواد آلی موجود توسط لایه بیولوژیکی تشکلیل شده جذب می گردند.

مزایای سیستم های تصفیه فاضلاب خاکستری

1)عدم نیاز به اپراتور، مصرف کم انرژی، هزینه های بسیار پایین بهره برداری

2) قابلیت اجرا در روی سطح زمین و مدفون در زمین

3) کیفیت بالای پسآب خروجی و قابلیت استفاده از پسآب در مواردی نظیر فلاش تانک، آبیاری فضای سبز، برج خنک کننده

4) راندمان تصفیه بالا، قابلیت حذف باکتری (99/9999%)، ویروس (99/7%) و ذرات (0.02%) میکرون.

5) عمر بالای قطعات و سیستم شستشوی اتوماتیک ممبران ها.

6)سهولت نصب و راه اندازی

کاربرد سیستم های تصفیه فاضلاب خاکستری

 1. آبیاری فضای سبر
 2. پرکن فلاش تانک
 3. شستشو
 4. آب مورد نیاز برای برج های خنک کننده

تصفیه فاضلاب خاکستری

از آنجائیکه حجم قابل توجهی از آب مصرفی در زندگی شهری تبدیل به فاضلاب خاکستری می گردد میتوان با تصفیه آن، آب مورد نیاز مصارفی نظیر فلاش تانکها، آبیاری فضای سبز و شستشوی محوطه را تأمین نموده و صرفه جوئی قابل توجهی در مصرف آب و هزینه آب بها نمود.

تصفیه آب باران و فاضلاب خاکستری

با تعبیه مخزن جمع آوری آب باران و پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری AQUALOOP میتوان از هر دو امکان موجود در پروژه استفاده نموده و پسآب ناشی از تصفیه فاضلاب خاکستری و آب باران جمع آوری شده را جهت مصارفی نظیر آبیاری فضای سبز، فلاش تانکها و شستشوی محوطه مورد استفاده قرار داد.

تصفیه پسآب حاصل از تصفیه فاضلاب بهداشتی

میلیونها پروژه در سرتاسر جهان از سیستم های تصفیه فاضلاب بهره می گیرند اما بسیاری از آنها یا از استاندارد پائینی برخوردار هستند و یا پسآب خروجی آنها هیچگونه کارائی برای مصرف ندارد.

با استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب خاکستری AQUALOOP، این پسآبها که در محدوده آلایندگی فاضلاب های خاکستری قرار دارند، تبدیل به آب قابل استفاده در مصارفی نظیر آبیاری فضای سبز و فلاش تانکها خواهند شد.

تصفیه پسآبهای حاصل از ماشین های لباسشوئی

فاضلاب خروجی از Laundry بیمارستانها و هتل ها و منازل مسکونی براحتی توسط AQUALOOP تصفیه شده و میتوان پسآب خروجی از سیستم را جهت مصارف غیر شرب نظیر فلاش تانکها و شستشوی محوطه استفاده نمود.

حتی پسآب خروجی را میتوان مجددا جهت مصرف در ماشین های لباسشوئی مورد استفاده قرار داد.

روش های تصفیه آب

برای تصفیه آب به طور کلی سه روش مورد استفاده قرار میگیرد:1- فیزیکی2- شیمیایی 3-بیولوژیکی. هر یک از این سه روش در تصفیه کامل آب نقش دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست