Activated sludge process
Activated sludge process
Activated sludge process
Activated sludge process
Activated sludge process


فرآیند لجن فعال (Activated Sludge System):

فرآیند لجن فعال از نوع سیستم رشد معلق از متداولترین روش های تصفیه بیولوژیکی هوازی بوده که در آن از اکسسیداسیون هوازی میکرو ارگانیسم ها جهت پالایش مواد آلی موجود در فاضلاب استفاده می گردد.

بر اساس نحوه پخش فاضلاب ورودی، توزیع و نحوه هوادهی، زمان ماند در راکتور هوادهی و نسبت مواد آلی به غلظت میکرو ارگانیسم ها (F/M)، انواع  مختلفی از سیستم های لجن فعال وجود دارد.

در تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با مخلوط کردن پساب و توده میکرو ارگانیسم های فعال در مخزن هوادهی و تامین اکسیژن لازم، شرایط لازم جهت تصفیه مواد آلی موجود در پساب فراهم می گردد .

بدین ترتیب مقادیر زیادی از مواد آلی در سوخت و ساز واکنش های بیولوژیکی مصرف شده و از فاضلاب جدا می گردد و مقداری نیز تبدیل به گاز می شود.

 بخشی از لجن فعال جدا شده در مخزن ته نشینی جهت ثابت نگه داشتن غلظت میکرو ارگانیسم ها به رآکتوهای هوادهی و بخشی نیز جهت تثبیت بیشتر و دفع به واحد های تغلیظ و تثبیت لجن منتقل می گردد .

انتخاب نوع راکتور در تصفیه هوازی تابع شرایط مختلفی از جمله بار آلودگی پساب و میزان مواد معلق، بار حجمی و درجه تجزیه پذیری مواد آلی موجود در پساب می باشد .

در روش های مختلف از فرآیند لجن فعال می توان به روش های ( لجن فعال متعارف، هوادهی گسترده،SBR، MBBR، MBR، AZO، IFAS اشاره نمود.

قابل ذکر است تمامی روش های فوق می تواند به دو گونه بتنی درجا و با بصورت پکیج های پیش ساخته (بتنی پیش ساخته ، فلزی پرتابل و پلی اتیلن دو جداره کرتیوب دار ) صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست